Ve Rwandě v supermarketech nemáte moc na výběr. Například jsou tady jen tři příchutě jogurtů – bílý jogurt, vanilkový jogurt a jahodový jogurt. Nic jiného tu nenajdete, anebo jen velmi vzácně.
Podobné je to ze všemi ostatními potravinami. A ze začátku jsem na to nadávala – přece jen jsem se sem přistěhovala z Francie, země kulinářství a gastronomie – ale teď už jsem za to ráda.
Připomenu si to vždy, když jsem v Evropě a náhodou zabrousím do obchodu, kde mám na výběr z více než 20 variant jedné potraviny. Vždycky mi nákupy v Evropě trvají hrozně dlouho a jsou pro mě ohromně stresující.
Proč to tak je?
Je to fenomén zvaný rozhodovací paralýza, kdy je člověk neschopen si zvolit jednu z nabízených možností. Čím více možností je, tím je to horší. A když už si jednou vybere, tak o své volbě pořád pochybuje, protože si říká, že by třeba ten jogurt z kokosového mléka s lentilkama byl lepší 😄 V konečném důsledku to vlastně znamená, že se člověk cítí méně šťastný, než kdyby měl na výběr z méně možností.
Rozhodovací paralýza se objevuje ve spoustě oblastí života a občas nás dokáže opravdu zablokovat.
Pamatuju si, že když jsem ještě pracovala jako konzultant ve Francii, tak jsem strašně chtěla změnit práci a dělat něco smysluplnějšího, ale vůbec jsem nevěděla, jak a kde začít. Snažila jsem se inspirovat u ostatních, a pečlivě studovala, co dělají třeba lidi z mé školy, ale těch příkladů bylo tolik, a možných pracovních pozic tak moc, že jsem se v tom ztrácela a nebyla schopna se rozhodnout, který obor by mě bavil (jenom obor, ne pozice, s konkrétní pozicí to bylo pak ještě horší!).
Když se rozhodujete, je dobré vědět, jaký typ člověka jste. Já mam obecně ráda MBTI typologii, která dává spoustu užitečných vhledů.
Jste například spíše intuitivní typ (NF) nebo spíš potřebujete analyzovat všechny dostupné vstupy (ST)? Ten první typ se většinou rozhoduje podle nějakého svého vnitřního pocitu. Těmto typům nesvědčí porovnávat všechny možnosti na trhu, protože je pak mnohem jednodušší svůj vnitřní hlas přeslechnout. Takže je dobré si vědomě limitovat možnosti a rozhodovat se podle své intuice, klidně i na poslední chvíli.
Na druhou stranu ST typy si potřebují porovnat a zanalyzovat různé varianty (jsou lidi, kteří si dělají excel model i na výběr kávovaru) a tam je pak dobré si to všechno v klidu, pečlivě projít, i kdyby to mělo trvat týdny. Tyto typy ale také můžou být v rozhodovací paralýze a tam je pak dobré si uvědomit, jaké jsou při tom rozhodování priority. Je to například kvalita, nebo cena? Je to značka, složení, nebo je důležité mít ten samý produkt, který mají lidé kolem mě? Nebo je důležitý pocit, který budu mít, když si danou věc koupím? A jaká je důležitost těchto kritérií?
Obecně je také dobré mít nějaký deadline a zbytečně s volbou neprokrastinovat – já si třeba většinou řeknu, že na nákup v ČR mám prostě jenom 30 minut a do té doby to musím všechno stihnout, a vybrat si i ten jogurt. 😄 S volbou práce to funguje trochu hůř, ale s tím vám můžu pomoct.
Jak to máte vy? Také máte problémy se rozhodovat? A jak vás to v životě omezuje?