V knize Black and White Thinking od Kevina Duttona, o které už jsem tu mluvila, autor uvádí, že jeho otec vždycky říkal, že umění přesvědčit není o tom přesvědčit lidi, aby udělali něco, co nechtějí, ale naopak: dát jim důvod udělat to, co už stejně chtějí. A vytvořit podmínky k tomu, aby se to, co chtějí, slučovalo s tím, co chcete vy.
To je framework, se kterým se dá pracovat, pokud chcete vystavět argument, na který lidi slyší. Třeba při přijímacím pohovoru v nové práci🙂.
Mně nicméně zaujalo ještě něco jiného. Autor v podstatě říká, že tohle všechno je hezké, ale že superargument je většinou vystavěn na třech základních lidských potřebách a reakcích:
Fight vs. Flight, Us vs. Them, Right vs. Wrong.
Ilustruje to například na kampani pro Brexit:
Tohle všechno se samozřejmě dá obrátit pozitivně i negativně, je to jen nástroj, který může sloužit k dobrým nebo špatným účelům (i když i tohle záleží na úhlu pohledu).
Mně se to okamžitě spojilo s masivní propagandou, která probíhala desítky let před rwandskou genocidou, například skrze RTLM (Rádio Télévision Libre des Milles Collines) a která docílila toho, že rwandská genocida zdaleka nebyla tak odtažitá a industriální jako to, co se stalo v Německu, ale naopak velmi… ‚sousedská‘. Zabíjeli soudedé sousedy, manželové manželky a děti, kolegové kolegyně a kolegy, kamarádi kamarády, atd. Ne všechno z toho bylo chtěné, spousta lidí k tomu byla donucena, ale soudě dle různých svědectví část lidí opravdu měla pocit, že dělá tu ‚správnou věc‘.
Když si to promítneme do frameworku, tak to dá tohle:
Docela mi z toho běhá mráz po zádech. Tu knihu jsem primárně četla pro to, abych pochopila, proč jsou někteří lidé schopni popírat fakta jen proto, aby si o sobě a svém světonázoru uchovali konzistentní obrázek. Tohle všechno v té knize je, ale dostala jsem i informace, které jsem možná ani nechtěla vědět. A sice, že když zatlačíte na ta správná místa, tak jde opravdu skoro kohokoliv přesvědčit o skoro čemkoliv.
Máte s tím také zkušenosti? A dává vám smysl, že přesvědčování by mělo jít ruku v ruce s odpovědností?